باور درست یا غلط

"خداوند عالم است به کوچک و بزرگ،به پیدا و ناپیدا"

اما چرا در فرهنگ ما و در فرهنگ بسیاری از جوامع دیگر این گونه در بین مردم رواج یافته که وقتی انسان از دنیا می رود هنوز تعلقاتش بریده نشده و آگاه به زمین و زمان است...میگویید نه...مثالی می آورم:

زمانی که خواب یک عزیز از دست رفته را می بینیم و آن را برای اطرافیان بازگو می کنیم اولین پاسخی که می شنویم این است –روحش آگاهه.

من به شخصه خودم بسیار این جمله را شنیده ام و چرا در زمان های خاص(برای مثال در سختی و مشکلات یا در شادی و سرور) خواب این عزیزان را بیشتر می بینیم؟ این خود یک سؤال بزرگ دیگر است.

آن زمان که هنوز در ابتدای راه بودم و قرآن را برای ثواب و برای دور ماندن از گناه (به خیال نا پخته ی خود)(به عقیده ی بسیاری کتاب های آسمانی برای هدایت انسان آمده اند نه وسیله ای برای ثواب یا عقاب ) وگاه به رسم عادت می خواندم این سؤالات به ذهنم خطور نمی کردند اما از زمانی که تلاش کردم بیشتر بفهمم و دنیای پیدا و پنهانم را،هر چند اندک هم شده،درک کنم این ها به من هجوم می آوردند و یک لحظه رهایم نمی کنند.

با افراد مختلف و تفکرات متفاوت مواجه شدم چه آنهایی که در این زمینه مطالعه داشتند و چه آنهایی که تجربه یاری شان کرد دنیایشان را بهتر از من بشناسند.جواب های مختلفی هم دستگیرم شد.

نظر یک محقق این بود که هوشیار انگاشتن مردگان زاییده ی تفکرات نا پخته و بسته ی صاحبانش است و روح پس از مرگ جسم،تعلقش به کلی از زمین و زمینیان گرفته می شود که منظور همان خواب ابدی است.

نظر یک انسان آگاه به آیات قرآن و فرهنگ جا افتاده در مردم این بود که بسیاری باور دارند که روح دیگر تعلقی به این دنیا ندارد اما خود ما بر حسب نیاز (دل خوش بودن به اینکه فرد از دست رفته هنوز هست و این احساس بودن را می خواهیم) چنین ترسیم می کنیم که هست و می بیند و می شنود.

من خود بر این عقیده ام که روح دیگر تعلقی به دنیا ندارد و این خدای درون ماست که در همه ی لحظات ( در سختی و مشکلات یا در شادی و سرور بیشتر) در کنارمان است و از طریق به تصویر کشیدن خود در چهره های غایب زندگی روزمره مان،به ما یاد آوری می کند که هست.     

در فرهنگ ما مردم چه به قرآن باور داشته باشند و چه باور نداشته باشند احترامش را به جای می آورند جز عده ی قلیلی.

اینکه من به آن ایمان دارم یا نه به کنار.

بیشتر سعی دارم بفهمم چرا وقتی این کتاب،راهنمای ما مسلمانان خوانده می شود باز سخت از آن راهنمایی می گیریم.

آن را قبول نداریم و به باورهایمان تکیه کرده ایم؟ یا قبول داریم اما ترجیح می دهیم باورهای غلطمان را به خود تحمیل کنیم!(غلط در صورت پذیرفتن آیات قرآن).

یک نمونه از این باورها همان مرگ است.

مرگ یکی از قوانین تغییر ناپذیر طبیعت و ماندن یا نماندن روح در جهان پیدا،بحثی است مفصل و پیچیده... 

/ 4 نظر / 18 بازدید
داداش

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][قلب][قلب][خداحافظ]

مینا

عالی بود خانومی موفق باشی [گل][ماچ]

سیمین

سلام عزیزم مرسی که پیشم اومدی منم لینکت کردم منونم که منو هم لینک کردی امیدوارم دوستان خوبی برای هم باشیم

شرافت ساوه

سلام ادب احترام معرفی قران حکیم وشرح ایات منتخب ترجمه حضرت ایه الله مکارم شیرازی تقدیم شما